Ficova reforma odvodov


(Komentár) Na včerajšom (21.08.2013) stretnutí s odborármi premiér Róbert Fico pripustil “riešenie” vysokej nezamestnanosti formou zníženia odvodov pre najmenej zarábajúcich a im príslušným zamestnávateľom. Týkať by sa to malo všetkých, ktorých hrubá mzda nepresiahne 800 Eur. Hrubý prepočet pri napr. 350 Eur hrubej mzde ukáže, že zamestnanec ušetrí na odvodoch necelé 3% svojej hrubej mzdy, zamestnávateľ až 8% hrubej mzdy. V absolútnom prepočte tak zamestnanec dostane o niečo viac ako 10 Eur viac a zamestnávateľa stojí o cca 28 Eur menej. Na každých 12 zamestnancov si tak môže zamestnávateľ dovoliť zamestnať 13-teho. Pripomeňme ešte fakt, že napriek tomu, že si zamestnanec prilepší, stále dostane čistú mzdu, ktorá je pod hranicou chudoby na Slovensku.

Pozrime sa však na to aj z druhej stránky. Tento výpadok na odvodoch treba niekde aj nahradiť, veď pokladnica sociálnej poisťovne zíva prázdnotou. A preto sa včera začali aj rozhovory o zvýšení minimálnej mzdy. Premiér Slovenskej republiky potmehúdsky vyriekol prísľub, že 2% zvýšenie minimálnej mzdy nás neočakáva a všetci predsa vieme, ako to myslí. Nuž predpokladáme, že áno.
Zvyšovať minimálnu mzdu musíme v zmysle zákona každoročne. V posledných rokoch to bolo v priemere približne okolo 3% každoročne. Odborári však žiadajú minimálne 8% zvýšenie. Naša diplomatická vláda však nie je ochotná poštvať si proti sebe zamestnancov s minimálnou mzdou (nezvýšením ich čistej mzdy), sponzorov, pardon zamestnávateľov (zvýšením ich odvodov), ani našich odborárov (zvýšením minimálnej mzdy len o štandardné 3%), a tak jej skrsol v hlave nápad:
– pridať zopár drobných voličovi (podľa ilustratívneho prepočtu o 3%),
– uspokojiť odbory zvýšením minimálnej mzdy o 8%,
– znížením odvodového zaťaženia zamestnávateľov (podľa ilustratívneho prepočtu o 8%).
Efekt pre poisťovňu, ktorá nemá na vyplácanie dôchodkov? Čo na tom, že o pár rokov už nebude vôbec z čoho vyplácať tie smiešne dôchodky, veď nech si poradí ďalšia vláda. Dôležité je, že v krátkodobom horizonte (prezidentských volieb napríklad), zalepíme všetkým oči a nebude nás to nič stáť. Treba však pamätať, že minimálna mzda je veľmi dôležitým východiskovým determinantom nielen pre vyplácanie miezd, ale vplýva aj na iné mzdové nároky, daňový bonus, hmotnú núdzu, pôžičky a pod…

Najlacnejšie vedenie účtovníctva, miezd a spracovanie daňových priznaní, aj na diaľku na celom Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Close
Podporte našu stránku, prosím
kliknutím na niektoré z nasledovných tlačidiel
Social PopUP by SumoMe